Що таке апостиль

Україна приєдналася до Гаазької конвенції 22 грудня 2003 року. На підставі Гаазької конвенції документи, які видаються державними установами однієї з країн-учасниць Конвенції, є дійсними в іншій країні-учасниці без консульської легалізації за умови проставлення на них апостилю. Апостиль засвідчує справжність підпису, якість, у якій виступала особа, яка підписала документ, і, у належному випадку, справжність друку або штампу, якими скріплено цей документ.

Апостиль в Україні є чотирикутним штампом розміром не менше 9х9 см українською мовою, що містить обов’язковий заголовок «Apostille» та посилання на Гаазьку конвенцію 1961 року французькою мовою (Convention de La Haye du 5 octobre 1961).

Апостиль ставиться на такі документи

  • Свідоцтво про народження, смерть, шлюб або розлучення.
  • Дипломи, атестати, на будь-які документи про освіту та навчання та додатки до них, видані установами освіти.
  • Рішення суду.
  • Нотаріально засвідчені копії документів.
  • Інші нотаріальні документи (заповіти, доручення тощо).
  • Витяги з торговельного реєстру України, довідки про податкову реєстрацію.

Органи, відповідальні за проставлення апостилю

  • Міністерство освіти і науки України — на дипломи, атестати та додатки до них, інші довідки з навчальних закладів.
  • Міністерство Юстиції України — на довідки, видані органами РАГСу, документи, оформлені нотаріусами, судові рішення та довідки.
  • Міністерство закордонних справ України – на документи, видані МОЗ України та на всі інші документи.
  • Державна реєстраційна служба – на свідоцтва про реєстрацію та на витяги з реєстру.

Вимоги до документів

Апостиль у Львові та у інших містах ставиться виключно на оригінал або на нотаріально засвідчену копію у випадку, якщо на оригінал не можна ставити апостиль (наприклад, паспорт, права водія тощо). Документи мають бути в хорошому стані з добре помітними печаткою та підписом. На документах не повинно бути жодних сторонніх написів або позначок. Документи не повинні бути ламіновані.

Свідоцтва про народження, видані до 2003 року, слід замінити на свідоцтва нового зразка. Нове свідоцтво видає той РАГС, де було видано попереднє свідоцтво про народження. Видача нових документів займає зазвичай один-два тижні. На нове свідотство ставиться апостиль. Апостиль документів у Львові та в інших містах країни є досить популярною послугою і ви без проблем можете знайти спеціальні сервіси, котрі допоможуть вам його отримати.

Обмеження вимог щодо легалізації

Відповідно до ст. 13 Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах (також носить назву Мінської конвенції), що діє на території країн, що її підписали, документи країн-учасниць не вимагають легалізації. До країн-учасниць Конвенції належать Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія, Казахстан, Киргизія, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменія, Узбекистан, Україна.

Україна є країною-учасницею Мінської конвенції з 1995 року. Для цих держав легалізація документів, виданих в Україні, шляхом проставлення апостилю не потрібна. Для використання документів, виданих в Україні, на території перерахованих вище країн необхідно зробити їх нотаріально завірений переклад.

Документи, видані в Донецькій Народній Республіці (ДНР) та Луганській Народній Республіці (ЛНР) не підлягають апостилюванню чи процедурі консульської легалізації, оскільки ЛНР та ДНР не є визнаними державами. Апостилювання або легалізація таких документів можлива лише після їх заміни у відповідних органах влади України, на документи державного зразка.

Як поставити апостиль у Львові

Поставити апостиль у буль-якому місті не так вже й складно. Частіш за все вам зможуть допомогти спеціалізовані бюро перекладів, котрі можуть запропонувати вам апостилювання як окрему послугу, чи як частину іншої більш комплексної послуги. Апостиль у Львові ви можете поставити саме у таких спеціалізованих бюро, до того ж, тут вам можуть запропонувати певні інші, послуги, котрі також вас зацікавлять. Сучасні компанії такого типу можуть забезпечити вас досить цікавим та якісним результатом, отже вам варто спробувати долучитись до системи та навчитись контролювати відповідного типу процеси. 

Система на даному етапі є максимально простою та доступна фактично для кожного. Саме тому вам слід стежити за роботою відповідного типу підприємств, що в перспективі може допомогти вам краще орієнтуватися в отримання тих чи інших спеціалізованих послуг. Апостилювання у цьому випадку є максимально відкритим сервісом і велика кількість спеціалізованих компаній можуть вам допомогти у цьому питанні. Вам просто треба буде обрати серед доступних варіантів саме ті опції ,котрі будуть принципово важливими та точно вам допоможуть.