Особливості та переваги відкритого тендеру

Тендер – це змагання між виконавцями, коли роботодавець (державний замовник чи фізична особа-підприємець) поширює дані про бажаний товар чи послугу, а працівники більш тісно конкурують між собою, висуваючи персональні пропозиції. Виграє і працює з клієнтом той, хто має найбільш виграшну пропозицію.

При підготовці до торгівлі на відстані важливу роль відіграє оформлення документів. Виявляється, від цієї складової залежать результати торгів замовника. Якщо в документі допущена незначна помилка, або документ складений не за встановленими правилами, пропозиція учасника не розглядається. Отже, необхідно логічно оформити всі необхідні документи.

Проте документи для участі – це не тільки торгова частина. Крім нього, допустимий виконавець замовлення також вказує технічну складову:

  1. Пропозиція виробника із зазначенням вартості товару та особливостей останнього.
  2. Документи на товар.
  3. Відповідність майнових відносин всім вимогам закону та роботодавця.

Тип конкурентного діалогу с системі Прозорро

Операції конкурентного діалогу використовуються у 2-х випадках: клієнт не прагне встановити необхідні технічні, якісні категорії товарів або робіт, або встановити вид послуг; щоб авторизувати покупку, клієнт хоче провести переговори з учасниками.

Слід уточнити, що другий випадок застосовний до таких об’єктів закупівлі, як послуги референтів, юристів, проведення наукових досліджень, створення інформаційних систем з інформацією про їх збіг усіх кваліфікаційних параметрів та вимог тендерної документації. При цьому ціни в заявках не відображаються.

На другому етапі учасники надсилають свої остаточні тендерні пропозиції із зазначенням ціни заявки. Проведення переговорної процедури закупівлі Замовники мають право як виняток придбати товари, роботи, послуги відповідно до відкритої переговорної процедури закупівлі. У разі такого правочину договір купівлі-продажу складається після завершення переговорів з кількома або одним із учасників. Обставини, за яких замовник має право на проведення переговорної процедури закупівлі, визначені статтею 35 Закону «Про публічні закупівлі».

Процедури закупівлі за обставин, якщо замовник відміняв публічні аукціони більш ніж 2 рази через відсутність задоволеної кількості учасників. Для законності застосування переговорної процедури за даної обставини об’єкт закупівлі, його технічні та обґрунтовані параметри, крім того, вимоги до учасника не повинні відрізнятися від вимог, встановлених замовником у тендерній документації.

Переваги відкритих торгів у системі Prozorro

Повідомлення про початок аукціону організатор публікує в системі Prozorro. При цьому вивішуються необхідні документи, що містять усі вимоги та визначають інші умови, яким мають відповідати претенденти. Зазначимо, що в «українських» тендерах кінцевий термін подання пропозицій перевищує 15 днів з дня оприлюднення інформації про початок тендеру. Наразі кожен авторизований користувач має можливість заявити про свою участь у тендері. Заявка зберігається в закритому вигляді в центральній базі даних до закінчення встановленого організатором часу, відведеного на прийом заявок. Крім того, ніхто не має доступу до поданої заяви. За допомогою торгів ви можете купити будь-який товар, наприклад, арештоване майно sale.ueex.com.ua/filter/arrested-property, землю, нерухомість тощо. 

Також на цьому етапі (не більше ніж за десять днів до закінчення прийому заявок) будь-який учасник має можливість скористатися базою даних Prozorro для анонімного запитання, надання рекомендацій та вказівки на виявлені помилки. Організатор повинен обов’язково відповісти на залишене звернення не пізніше трьох днів, інакше система сама блокує процедуру до отримання відповіді, а замовник продовжить термін подання пропозицій більш ніж на сім днів. Таким чином, щоб провести тендер у початково встановлені терміни, замовник повинен уважно стежити за ходом процесу та дотримуватися часу, відведеного на відповіді.

Користувач, який бере участь у тендері, може оскаржити встановлені умови в електронному форматі за допомогою бази даних Prozorro, але не пізніше ніж за чотири дні до закінчення відведеного часу для подання пропозицій. Претензію розглядає спеціалізований орган – Антимонопольний комітет України. З моменту подання скарги до отримання результатів розгляду тендер автоматично припиняється системою.

Організатор у разі необхідності до закінчення терміну прийому заявок може внести зміни до початкових умов. Зміни можуть бути пов’язані із зверненням заявників, з рішенням спеціалізованого органу з розгляду скарг та за власним бажанням і потребою. У цьому випадку кінцевий термін подання заявок має бути збільшений таким чином, щоб до закінчення терміну залишалося більше семи днів.

Після закінчення часу, відведеного для подання пропозицій, система автоматично призначить час і дату проведення торгів, а також повідомить усіх, хто подає свої пропозиції.