Формати проведення малої приватизації в ПроЗорро

Мала приватизація – це передання всіх прав на власність державним майном в приватні руки. Це означає, що після проведення процедури, держава втрачає всі права на користування цим майном. Взяти участь в торгах з малої приватизації може будь-хто. Це можуть бути юридичні або фізичні особи, які мають рівні права та шанси на те, щоб стати переможцями в боротьбі за обраний лот.

Для зручності, ви можете скористатися інформаційним блоком на сайті української енергетичної біржі та дізнатися більше про те, як саме проходять такі процедури та як правильно до них готуватися. Для цього, вам буде достатньо перейти за посиланням https://www.ueex.com.ua/eng/ueex/advisory-board, де вся ця інформація знаходиться у вільному доступі.

На сьогодні, розрізняють три основних форми, яка може братися за основу, коли мова йде про малу приватизацію. Варто почати з того, що малою вона буде називатись в тому випадку, якщо вартість лоту не перевищує 250 мільйонів гривень.

Типи аукціонів для проведення малої приватизації

Як згадувалось раніше, проведення малої приватизації не обходиться без формату аукціону. На сьогодні, є три основні варіанти, за якими можуть відбуватися всі ці дії:

  1. Аукціон на підвищення вартості – процедура розпочнеться лише у тому випадку, якщо на лот буде подано 2 заявки та більше. Самі торги розпочинаються з суми, що вказана в лоті початковою. Сам аукціон включає в себе три основні раунди. В цей же момент складається певний рейтинг, до якого входять учасники. Відповідно, зверху опиняються найбільш економічні вигідні пропозиції. В кожного користувача є 3 хвилини на те, щоб зробити наступну ставку. Після того, як 3-й раунд підходить до завершення, автоматично визначається переможець. Ним буде той користувач, що зміг запропонувати найбільшу ціну;
  2. Аукціон на зниження вартості – основна відмінність такої процедури полягає в тому, що процедура розпочинається з 50% від початкової встановленої вартості лоту. Як і у попередньому випадку, є 3 основних раунди, коли учасники можуть надсилати свої пропозиції. Переможець визначається за тим же принципом – по найбільш економічно вигідній ціні;
  3. Аукціон з поступовим зниженням ціни – такі аукціони можуть проводитись навіть у випадку, якщо на лот було подано лише одну заявку. Сама вартість по ходу процедури падає на ту суму, що визначається ще в момент запуску торгів. На 1-му етапі в учасників є можливість зупинити аукціон, якщо вони згідні з запропонованою ціною. В 2-му раунді в учасників є можливість подавати свої закриті повідомлення.

В залежності від того, про який саме лот йде мова, хто був його власником до виставлення на торги та інших факторів, може бути обрана відповідна система, що дозволить провести торги прозоро та з дотриманням всіх норм чинного законодавства.

Далі, якщо все проходить успішно, то переможцеві залишається лише підписати відповідний договір, в якому будуть прописані всі моменти та нюанси, як буде переходити право власності на майно й інша інформація, що є обов’язковою до ознайомлення.

Що потрібно знати про земельні торги в Україні

Ще не так давно, на території кураїни діяв мораторій на продаж сільськогосподарської землі. Це означає, що навіть власники таких угідь не мали права на те, щоб виставляти їх на продаж. Такі ділянки могли переходити до інших осіб лише в якості спадку.

Подібне обмеження було введено з метою збереження основного стратегічного ресурсу країни – родючих земель.

Починаючи з 1-го липня 2021-го року в країні запрацював відкритий ринок землі. Це означає, що власники цих угідь отримали повне право на те, щоб робити з ними будь-які дії, починаючи з оренди та закінчуючи продажом.

Земельні ділянки можуть купуватися для наступних завдань:

  • З метою ведення домашнього господарства – зазвичай, для таких цілей купуються невеликі ділянки, на яких люди можуть вирощувати різні культури для власних потреб;
  • Для ведення господарства – частіше, земля купується для того, щоб вести на ній серйозне господарство та отримувати з цього прибуток. Відкриття ринку землі дало цьому напрямку ще більший поштовх і кількість таких лотів з кожним днем тільки зростає;
  • Для забудівлі – нерідко, ділянки землі купуються з метою забудівлі та підготовки місця для подальшого проживання.

В будь-якому випадку, формат аукціону від цього ніяким чином на змінюється. Варто зауважити, що згідно з закону про реалізацію земельних ділянок, до 2024-го року максимально можна купувати лише 100 гектарів в одній руки і це обмеження стосується всіх. 

Більш того, стати учасником торгів можуть лише люди, які мають українське громадянство. Це один з кроків, направлених на те, щоб зробити такі торги прозорими та відкритими й не роздавати цінне майно у власність іноземців.